Půjčky až 7000 Kč

na až 3 měsíce

Nouzový fond a proč ho potřebujete

Nouzový fond a proč ho potřebujete

Založení nouzového fondu je jednou z nejdůležitějších a nejmoudřejších věcí, kterou můžete udělat, abyste se chránili od „nečekaných výdajů“, které Vám život postaví do cesty. Nouzový fond je bankovní účet pro peníze, které si ukládáte stranou, aby pokryly neočekávané výdaje, jako například opravu auta, vysoké léčební výlohy, nebo dokonce nezaměstnanost. Spoustu finančních odborníků doporučuje mít ve svém nouzovém fondu částku odpovídající třem až šesti měsícům výdajů, jež Vám pomůže zůstat v kontaktu se svými plány bez zbytečného stresu. Pokud o založení nouzového fondu přemýšlíte, ale ještě jste nezačali, přečtěte si naše nejlepší strategie k jeho budování pro jakoukoli situaci, která se vám může v životě přihodit.

Kolik si mám uložit? Odpověď zcela záleží na Vašich finančních možnostech, ale jak jsme již zmiňovali, mělo by to být dost k pokrytí třech až šesti měsíců životních výdajů. Většinou je to těžší, jste-li na samém počátku, proto začněte zlehka a přemýšlejte o zabezpečení, které Vám fond poskytne v delším horizontu. Můžete si například každý měsíc dát stranou 5–10 % ze své výplaty a pokud Vám to vyhovuje, můžete procenta – pokud nehladovíte – zvyšovat.

Kde si mám peníze střádat? Doporučuje se založit si oddělený účet, který nemá nic společného s účtem pro denní potřebu, a nechávat si úspory v bance. Střádání hotovosti doma není zcela bezpečné a člověk se těžko dopracuje celkové částky. Poté, co si nouzový fond založíte, na tyto peníze zapomeňte a nenechte se zlákat k jejich použití, pokud se nejedná o opravdovou nouzi.

Co se považuje za nouzi? Toto jsou nejčastější situace, které vyžadují nouzový fond:

Ztratíte práci a dostatek peněz na pokrytí nájmu, nákupů a účtů Vám umožní shánět novou práci o něco déle.

Vaše dítě potřebuje urgentní lékařské ošetření či léčbu a zdravotní pojišťovny ne vždy proplácí všechny výlohy.

Vaše partnerka nečekaně otěhotní a nouzový fond Vám pomůže být v lepší finanční pozici k přípravě na dítě.

Rozbije se Vám auto a oprava je drahá.

A zde jsou některé situace, které většinou nemohou být pokryty penězmi z nouzového fondu:

Prázdniny a narozeniny

Nepropásnutí skvělé nabídky na něco, co nepotřebujete

Výdaje, které nejsou překvapivé, jako například povinné ručení

Na počátku to jde vždycky ztěžka, ale když si zvyknete každý měsíc dávat nějaké peníze stranou, je to hned lehčí a stane se z toho návyk. Pokud ale stále nemáte štěstí, co se týče úspor, Creditstar vám vždycky může pomoct s penězi navíc. Nabízíme půjčky pro jakoukoli mimořádnou situaci. Vše, co musíte udělat, je vyplnění jednoduché žádosti a pokud Vám bude schválena, peníze u Vás budou během jediného dne.

Sledujte pravidelně náš blog, který Vám poskytne další finanční tipy, a každý týden získáte také rady, které Vám pomohou se správou stavu financí.

Zpět >