Půjčky až 7000 Kč

na až 3 měsíce

Patnáctidenní výzva bez cvičení

Patnáctidenní výzva bez cvičení

Asi nemusíme představovat již snad pro každého známý kruh “vydělat, zaplatit, chvíli oslavovat a opět se obávat”. To ani nebudeme začínat téma ohledně pochopení úrokových sazeb, úvěrování, či investování.

Určitě by každý rád těmto pojmům porozuměl a hlavně znal odpověď na otázku “jak spravovat své vlastní finance”. Z údajů Exekutorské komory ČR vyplývá, že zadluženost Čechů roste. Na konci roku 2017 bylo v exekuci 863 000 obyvatel, tj. o 3,4% více než v roce 2016. V dluhové pasti se ocitlo 9,7% Čechů starších 15 let. Je tedy zřejmé, že je složité udržet krok s včasným splácením účtů/závazků a přitom ještě ušetřit.

Proto pojďme společně zkusit patnáctidenní výzvu - nemusíte se bát, jak už bylo řečeno, cvičit nebudeme - ale každý den splníme jeden úkol, a to po dobu 15 dní. Na každý úkol bude potřeba pouze časová investice, a to maximálně 30 minut.

1. Zveřejněte svůj záměr

Promluvte si se členem rodiny, či kamarádem o svém záměru řešit své dluhy, začít šetřit, či si něco nového koupit. Psychology je potvrzeno, že sdělením této informace někomu dalšímu budete mít větší potřebu a snahu danou věc dotáhnout až do konce.

2. Zbavte se strašáků ve skříni, aneb zkontrolujte registry

Jste si jisti, že faktura u Vašeho operátora, která není již přes dva měsíce zaplacená, nebyla nahlášena do registrů? Investujte 135 Kč a nechte si poslat výpis na dobírku poštou. Veškeré informace, včetně žádosti o výpis, jsou uvedeny na webových stránkách zájmového sdružení www.solus.cz. Pokud jste z Prahy v ulici Na Příkopě 21 si můžete nechat vyhotovit výpis na počkání, cena je 200 Kč.

3. Daňové přiznání ČR

Jen připomínáme, že máte pouze pár týdnů na to, podat daňové přiznání za rok 2017, a to do 1. Dubna 2018. Tento termín je k dani z příjmu FO. Pokud Vám daňové přiznání zpracovává daňový poradce, nebo máte povinnost účetní závěrky ověřenou auditorem (jste tedy PO), termín pro odevzdání je prodloužen do 1. července 2018.

4. Naučte se správně číst z výplatních pásek

Spousta z nás si na výplatní pásce zkontroluje pouze kolonku “k výplatě” a zda daná částka souhlasí s částkou na bankovním účtu. Určitě je dobré znát jednotlivé položky a také doporučujeme výplatní pásky uschovávat.

5. Opravdu máte tu nejlepší banku/mobilního operátora?

Využíváte toho stejného operátora od dob Vašeho prvního mobilního telefonu? Máte účet u té stejné banky, jako když jste byli ještě studentem? A jste si jisti, že máte opravdu pro Vás tu nejvhodnější nabídku? Zkuste odložit Facebook či Instagram a zkuste provést svůj vlastní výzkum aktuálních nabídek operátorů či bankovních institucí.

6. Automatizujte šetření

Kolikrát již bylo řečeno, že ty drobné z nákupu odložím do spořící kasičky? Zkuste se zeptat ve Vaší bance na spořicí účet. Některé spořicí účty mají povinný minimální vklad či zůstatek. V nabídce spořících účtu je třeba sledovat výši úroků, ta udává, kolik Vám peníze vydělávají. Nezapomeňte také na poplatky za vedení účtů.

Pamatujete naše babičky, které si peníze schovávaly pod polštář? Pokud tento způsob upřednostňujete, zkuste je dát do nějaké krabičky, ze které nepůjdou tak lehce vytáhnout. I když do ní dáte každý týden 50 Kč, stane se to pro Vás zvykem a určitě už teď počítáte, jakou částku budete mít za měsíc, či dva.

7. Sledujte své výdaje

O aplikacích, jak sledovat Vaše výdaje, jsme již informovali. Pokud jste se i přesto rozhodli, že si své výdaje touto formou kontrolovat nechcete, vezměte tedy papír a tužku spolu s účtenkami a výpisy z banky a začněte.

Doporučujeme vytvořit dvě skupiny “ nutné výdaje” a "výdaje navíc". Takhle bude jasně zřetelné, co Vás stojí kolik.

8. Zhodnoťte své výdaje
• Právě jsme zhodnotili naše výdaje a nutné náklady. Je čas přestat si lhát a říct si, zda potřebuji to nové oblečení každý měsíc, či zda musím každý pátek mít divoký večírek.

• Buďte k sobě upřímní. Zkuste se rozhodnout mezi chci a potřebuji.

9. Popřemýšlejte čeho se vzdát

• Vraťte se zpět ke svému seznamu “nutné výdaje” a “výdaje navíc” a zkuste popřemýšlet, čeho jste schopni se vzdát. I ta ranní káva sebou něco stojí. Co si ji dopřát pouze jako páteční odměnu? Co peníze, které neprohýříte v baru dát do spořící krabičky, anebo na spořící účet?
• Týká se Vás impuls "vidím, koupím", zkuste se zeptat "opravdu to potřebuji?".

10. Plaťte své účty včas
• Víme, že jsou výprodeje, nebo támhle mají v akci tamto. Ale ten telefon stejně musíte zaplatit, a pokud jej nezaplatíte teď, budete mít penále a pak budete muset slevit i z něčeho jiného a ta částka navíc Vám bude chybět další měsíc.

11. Pátek venku?
• Ve spoustě zahraničních zemí je zvykem, že se přátelé potkávají doma. Asi budete argumentovat rozdílnou cenou za pivo v zahraničí a u nás. Ale určitě si nedáváte jen jedno pivo. Zkuste změnit místo setkávání se s Vašimi přáteli - pozvěte je k sobě domů!
• Domluvte se na rozpočtu, nakupte a společně si uvařte. Na konci měsíce Vám Váš rozpočet poděkuje.

12. A zase to vaření
• Když už jsme zmínili vaření s přáteli, spočítali jste, kolik peněz utratíte za stravování se venku? Nepotřebujete být šéfkuchař, aby jste si vytvořili vlastní, jednoduché jídlo do práce - sendvič, špagety, maso s rýží či salát zvládne každý.

13. Týdenní nákup
• Nekupujte potraviny denně a bezmyšlenkovitě. Udělejte si seznam na týden a běžte na velký nákup. V průběhu týdne pak už jen dokoupíte ty věci, které došly a nutně je znovu potřebujete. Věřte nám, ušetříte spoustu času po práci. A jedna rada za nás, nechoďte do obchodu hladoví a nezapomeňte nákupní seznam doma.

14. Zkontrolujte poplatky
• Využíváte dotazu na zůstatek přes bankomat? Posíláte platby na různé účty, i zahraniční? Máte výběry ze všech bankomatů zdarma?

15. Týden před výplatou
• Máme týden před výplatou a máte víc peněz k dispozici? Vyberte si z účtu určitou sumu na celý týden a kartu nechte doma. Uvidíte, že tu čokoládovou tyčinku, či nový magazín zase tak nutně nepotřebujete.

16. Sepište si cíl
• Stanovte si cíl. Je to stejné, jako když by jste chtěli zhubnout. Musíte pro to něco udělat a změnit své zvyky. Každou částkou jste blíže ke svému cíli.
• Někomu pomáhá srovnání, např. Ty džíny stojí 2000 Kč, akční letenku do zahraničí seženete již za 800 Kč. DO ZAHRANIČÍ.

A pokud přece jen ty džíny chcete, podívejte se zde na naši nabídku.

Zpět >